Terra Madre Salone del Gusto 2018
datum: 15.10.2018fotek: 34
Snažíte se mít svou stravu pestrou nejen z hlediska živin, ale i barevně? Určitě vám začíná chybět zelená. Do jara je daleko, tak se pojďme podívat, jak přežít zimu pomocí naklíčených semen, které vám dodají energii a vitamíny, než se záhony, pole a trhy zazelenají prvními ředkvičkami či jarním salátem.
Určitě jste někdy zkoušeli klíčit řeřichu. Ať už jen tak s rodiči nebo jste to dokonce dostali za úkol na základní škole. Nezáleží na tom, jestli vás tato činnost minula nebo jste na ni třeba zapomněli, drobné rostlinky řeřichy jsou tím nejsnazším, co si můžete doma vypěstovat. Stačí vám totiž mělká miska či talířek, trocha obvazové vaty, kterou seženete v každé drogerii, a semínka řeřichy. Tu nabízí v biokvalitě (která je u semen na klíčení důležitá) například moravská firma Sonnentor.
Talíř je třeba vystlat vatou, tu zalijete vodou, aby byla řádně nasáklá, rovnoměrně posypete semínky a dáte na okno. Pak už jen stačí udržovat vatu neustále vlhkou a můžete pozorovat, jak ze suchého semínka vzniká nový život – klíček, kořínek a nová rostlinka. Během několika dní je řeřicha připravena ke sklizni. Nůžkami ustříhnete zelené části rostlinek, které můžete přidat do salátu, zdobit jimi hotová jídla nebo si třeba vyrobit řeřichové pesto. Pokud sklizeň není příliš velká, prostě si jen posypte chléb s máslem a vychutnávejte zimní zeleň.
Řeřichu jsme zvládli, můžeme postoupit na další stupeň obtížnosti. Cílem je naklíčit semena tak, abychom je mohli sníst celá. Naklíčené semínko totiž nabízí úplně největší koncentraci živin z celé životní fáze rostliny – bílkoviny, vitamín E, nenasycené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a minerály.
Ani to není nijak složité, jen to chce trochu více trpělivosti. Pokud máte klíčící misku, pravděpodobně už víte, jak klíčit. Předpokládejme ale chvíli, že jste to ještě nikdy nezkoušeli a nemáte žádné speciální náčiní. Ani ho nepotřebujete! Najděte doma zavařovačku se širokým hrdlem, pokud nemáte, je čas na dojedení okurek z lednice. Ještě najděte kousek čistého plátna a obyčejnou gumičku.
1. Semena řádně propláchněte, aby se odstranily stávající nečistoty.
2. Na dno sklenice nasypte tenkou vrstvu semen – jejich objem se mnohonásobně zvětší, tak jejich množství nepřeceňte. Zalijte vodou, zakryjte plátnem a nechte do druhého dne stát (v případě drobných semen jako vojtěška stačí jen pár hodin).
3. Vodu slijte, semínka propláchněte, nechte okapat, opět zakryjte, nechte v temnu při pokojové teplotě a čekejte.
4. Každý den semena proplachujte, ideálně dvakrát denně.
5. Ke konci, když už jsou semena naklíčená, umístěte sklenici na světlo, aby se vytvořily i zelené části, ale stále nezapomeňte proplachovat.
6. Když vám bude fáze naklíčenosti vyhovovat, buď klíčky rovnou snězte nebo je uchovejte v lednici pro další použití, nutnost každodenního proplachování stále zůstává.
Takřka cokoliv. Nejdůležitější je kvalita. Staré fazole se vám naklíčit nepodaří, i když se budete hodně snažit – dřív vám začnou hnít než klíčit. Použít můžete právě různé druhy fazolí i jiných luštěnin, semena brukvovitých rostlin jako ředkvička, hořčice či již zmíněná řeřicha nebo různé obiloviny – ječmen, oves, žito, pohanka,... Pro začátek jsou nejsnazší právě luštěniny. Především se vyhněte jakýmkoliv chemicky ošetřeným semenům.
Dobrou chuť!