Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Slow food nemusí být z blízka, hlavně když je fér

autor: Ája Voráčková | dne: 14.05.2012

Nakupování a využívání lokálních surovin a výrobků je bohulibá myšlenka, ale co když potřebujete něco, co v našich podmínkách nikdo nevyrábí, nebo to tu zkrátka neroste? Ať už jde o kakao nebo banány, můžete podpořit malé farmáře a producenty i takových surovin.

Fair trade je způsob obchodování, který podporuje drobné pěstitele, řemeslníky a výrobce v rozvojových zemích. Tam totiž zaměstnanci často pracují v tíživých podmínkách nebo mají dlouhou pracovní dobu za neúměrný plat. Výjimkou není ani využívání dětské pracovní síly.

Mezi hlavní principy fair trade patří spravedlivá cena, zákaz dětské práce, důstojné pracovní podmínky, rozvoj komunit a ekologická udržitelnost. Z fair trade jsou tedy vyloučeny všechny výrobky, které tyto podmínky nedodržují.

Historie hnutí fair trade má své počátky již ve 40. letech 20. století, kdy církevní organizace začaly do USA a Evropy dovážet řemeslné výrobky od výrobců v rozvojových zemích. Od té doby vzniklo množství organizací v zemích západního světa, které se snaží férové výrobky podporovat, propagovat a rozšiřovat mezi lidi. V České republice je to především společnost pro fair trade NaZemi, která funguje již od roku 2003.

Pokud vás férový obchod zaujal, proklikejte si web českého Fairtrade, přečtěte si například, jakou cestu urazí káva od pěstitele až k vám. Informace jsou zde přehledně zpracované a čtivé. Férové výrobky poznáte podle ochranné známky na obalech. Až si budete chtít koupit své první férové kakao, navštivte přímo obchod společnosti NaZemi. Kromě něj nabízí tyto výrobky i některé prodejny zdravé výživy, supermarkety či dm drogerie.

Od roku 2002 se druhou květnovou sobotu slaví ve světě světový den pro fair trade, který má za úkol podpořit a propagovat férové obchodování. Poprvé s myšlenkou oslav přišla zakladatelka fairtradové módní značky People Tree Safia Minney (férové nemusí být jen potraviny). Navázala na ni World Fair Trade Organization, díky níž se fair trade oslavuje každý rok.

V České republice je od loňského roku hlavním bodem oslav férová snídaně, kterou může uspořádat ve svém městě kdokoliv. V Brně se příznivci fair trade sešli 12. května se svými piknikovými koši v Lužánkách a nadšení jim nezkazila ani nepřízeň počasí.


Kromě velkých měst se oslavovalo i v nejmenších vesničkách. Studenti v jihočeské Volyni například uspořádali snídani s roznáškou! Pokud tedy nejste přímo z Brna, nebojte se příští rok uspořádat snídani i u vás v obci a posnídejte férově a lokálně se svými přáteli a spoluobčany. Nebo nečekejte a udělejte si férový piknik kdykoliv jindy, třeba hned příští víkend na Food Revolution Day, který podporuje myšlenku správných stravovacích návyků. Důvod oslavovat dobré jídlo se vždycky najde.

 

Aktuality

Fotky z akcí

Mezinárodní akce