Terra Madre Salone del Gusto 2018
datum: 15.10.2018fotek: 34
Pozdní léto a podzim – to je část roku, která se odehrává v duchu příprav na zimu. Nebo to tak alespoň kdysi bylo. Přichází poslední možnost, kdy je možné zpracovat, zakonzervovat a uchovat ovoce a zeleninu až do doby, než přijde jaro a s ním první zelenina.
Kdo má nějaký švestkový strom, byť jen jeden, ví, jakou úrodu může poskytnout. Stejně tak i jabloně a hrušně nesou typické plody podzimu. Sklidíte několik kilo ovoce, podarujete všechny příbuzné a kolegy v práci, upečete několik jablečných či švestkových závinů, hruškových koláčů, něco zavaříte do kompotů, ale co dál?
Jestliže ne, je to škoda, protože z nich upečete nejen buchty a koláče v době, kdy se k čerstvému sezónnímu ovoci nedostanete, ale zkusit můžete třeba i bramborové taštičky se strouhankou, kterým snad neodolá ani zapřisáhlý „antipovidlista“.
Pokud je však vaše odpověď „ano“, udělejte si vlastní! Kouzelné na nich je právě to, že nemusí být jen švestková, ale použít můžete právě i jablka a hrušky.
Receptů na povidla je nespočet, některá s cukrem, některá bez – tradičně se totiž dělala právě bez cukru. Najít můžete i recept s přidáním soli, která působí jako přírodní konzervant a také zvýrazní sladkost ovoce. Pokud použijete zralé ovoce, které se ze stromu sbírá skoro samo, zkuste tuto variantu. Vaše babička s cukrovkou vám bude vděčná! Vůbec se navíc nebojte vyzkoušet povidla bez míchání, ať už v hrnci nebo v troubě. Pokud máte pochybnosti a strach o svůj hrnec, svěřte ovoce své troubě a použijte nádobu s nekovovým povrchem – smaltovaným nebo skleněným.
Vybrali jsme pro vás několik receptů:
Kami sepsala návod na pečení v troubě, Gurmánka zas v hrnci. Ani jeden recept vás určitě nezklame. Nebojte se vyměnit švestky za jablka nebo hrušky, recept bude fungovat úplně stejně. Pokud jsou vaše jablka kyselejší, trochu cukru přidejte, ale vyzkoušejte přidat i již zmíněnou sůl.
Experimentujte s kořením, hrajte si. Zkrátka připravte se na zimu, nikdy nevíte, jak bude tuhá.