Terra Madre Salone del Gusto 2018
datum: 15.10.2018fotek: 34
V pátek 4.října proběhl na Zelném trhu první školní farmářský trh v Brně. Školní farmářský trh zakončil od června trvající festival Poznejte a ochutnejte rozmanitost jižní Moravy, jež se konal v rámci projektu Slow Food Central Europe.
Záměrem projektu Slow Food Central Europe bylo pozvednout povědomí a zvýšit hrdost na gastronomické dědictví jihomoravského regionu mezi žáky škol, učiteli a širokou veřejností.
Vzdělávací aktivity projektu, které probíhaly od června do října 2019 v Brně, ukázaly, jak důležité je podporovat místní zemědělce a jejich tradiční dovednosti. Pro učitele byly vytvořeny vzdělávací nástroje, které pomohou dětem cvičit smysly, aby dokázaly poznat kvalitní potraviny.
Ochutnávkové výstavy sezónních a místních potravin z jižní Moravy probíhaly od června do října ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Lednici v rámci projektu „SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo". Exhibice nabídly ochutnávky, praktické dílny a kuchařské workshopy. V závěrečném říjnovém termínu výstavu doplnil školní farmářský trh – čtyři brněnské školy nabídly návštěvníkům to, co jejich žáci a studenti vypěstovali na školní zahradě či upekli v hodinách vaření.
„Snahou pilotních aktivit v projektu Slow Food Central Europe bylo ukázat veřejnosti v Brně, že jižní Morava může být bohatým zdrojem rozmanitých zemědělských produktů, které skvěle chutnají a mají důležité místo v našich kuchyních“, říká Tom Václavík, předseda spolku Slow Food Brno, jež je partnerem v projektu.
„Pilotní aktivity ukázali, jak důležité je podporovat místní zemědělce a jejich tradiční dovednosti. Snažili jsme se pozvednout povědomí a zvýšit hrdost na gastronomické dědictví jihomoravského regionu mezi žáky škol, učiteli a širokou veřejností.“, doplňuje Martina Grůzová, projektová manažerka Centrály cestovního ruchu Jižní Morava.
Projekt EU “SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo” je financován z programu EU Interreg Central Europe, který podporuje spolupráci mezi regiony střední Evropy, a trvá po 3 roky – od 1. června 2017 do 31. května 2020. Smylsem projektu je zahrnout veřejné a soukromé aktéry v pěti městech střední Evropy (Benátky, Dubrovník, Brno, Krakov a Kecskemét), tak aby byla vytvořena a sdílená společná metodologie pro identifikaci zdrojů nehmotného kulturního dědictví souvisejícího s jídlem a návrh modelu, který by byl schopen chránit a zvyšovat tradiční potraviny a jejich produkci.