Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Festival Ochutnej rozmanitost jižní Moravy v rámci projektu Slow Food – CE splnil očekávání

autor: AM | dne: 13.01.2020

Poznejte a ochutnejte rozmanitost jižní Moravy, tak se jmenovala akce, které umožnila návštěvníkům brněnského Zelného trhu během léta a podzimu 2019 několikrát shlédnout a ochutnat rozmanité zemědělské a zahradnické produkty jižní Moravy. V praktických dílnách se učili, jak sezónní úrodu správně zpracovat a ochutnávali rozmanité suroviny a výrobky. Festival byl součástí mezinárodního projektu „SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo".

Ochutnávkové výstavy sezónních a místních potravin z jižní Moravy probíhaly od června do října ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Lednici. Exhibice nabídly ochutnávky, praktické dílny a kuchařské workshopy. Výstavy navštívilo celkem na 7 500 návštěvníků, kulinářských dílen pro děti se zúčastnilo na 75 brněnských školáků a předškoláků. Do praktických dílen, které se konaly v prostorách Tržnice Brno, se zapojilo na 250 zájemců o kvalitní gastronomii. Dílny se zaměřily na různá témata, od pečení kváskového pečiva, přes zpracování masa, ryb, zeleniny a ovoce, až po přípravu dezertů a využití jedlých květů v kuchyni. Vrcholem těchto akcí pak byly „chef’s table“, praktické kulinářské semináře s profesionálními šéfkuchaři. Dobroty připravené ze sezónních lokálních produktů přišlo ochutnat na 120 zájemců nejen z Brna.

Další aktivity projektu byly zaměřeny na pedagogy. Balíček metodických a didaktických materiálů „V jakém smyslu“ nabízí kurz senzorického vzdělávání, který pomáhá cvičit smysly dětí, aby rozpoznaly kvalitu jídla. Kurz byl přeložen z angličtiny do češtiny, přizpůsoben místní kulturní situaci a pilotně ověřen ve třech brněnských školách. Podle odpovědí učitelů byly praktické hry, videa a zážitky z ochutnávání velmi užitečnými nástroji pro zlepšení schopnosti porozumět jídlu prostřednictvím všech smyslů.

V rámci projektu byla také vytvořena kuchařka tradičních receptů jižní Moravy pro kuchaře nejen ve školních jídelnách. Kuchařka obsahuje 38 receptů využívajících především tradiční moravské suroviny a je k dispozici v tištěné i online verzi.

K usnadnění spolupráce mezi zemědělci, výrobci potravin a kuchaři byl v rámci projektu vydán katalog 37 místních farmářů, výrobců sýrů, vína, masných a mléčných výrobků z okolí Brna a jižní Moravy. Katalog je možný získat v tištěné i online verzi.

Projekt EU “SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo” je financován z programu EU Interreg Central Europe, který podporuje spolupráci mezi regiony střední Evropy, a trvá po 3 roky – od 1. června 2017 do 31. května 2020. Smylsem projektu je zahrnout veřejné a soukromé aktéry v pěti městech střední Evropy (Benátky, Dubrovník, Brno, Krakov a Kecskemét), tak aby byla vytvořena a sdílená společná metodologie pro identifikaci zdrojů nehmotného kulturního dědictví souvisejícího s jídlem a návrh modelu, který by byl schopen chránit a zvyšovat tradiční potraviny a jejich produkci.

 

Aktuality

Fotky z akcí

Mezinárodní akce