Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Bystrcké jarní slavnosti jídla a zdraví

autor: Ája Voráčková | dne: 30.04.2012

Již na podzim loňského roku se v hotelu Santon u Brněnské přehrady konal festival zdraví a pohody. Letos na tuto akci navázaly jarní slavnosti jídla a zdraví, jehož hlavním tématem byly luštěniny.

Program slavností byl rozdělen do několika částí. Již v sobotu se uskutečnil workshop zaměřený na luštěniny, jehož cílem bylo hledání nových řešení pro zavedení luštěnin do každodenního jídelníčku naší populace. Na workshop navazovala nedělní konference o luštěninách. Tam zazněly příspěvky jak k tématu pěstování luštěnin, tak i k jejich významu v lidské výživě a zásadám správné přípravy.

Z celé konference vyplynul především blahodárný účinek luštěnin na lidské zdraví. Na druhou stranu jsme se dozvěděli, že luštěniny se v České republice takřka nepěstují. Největší zastoupení má na našich polích hrách polní (tedy ten, co můžete koupit sušený jako luštěninu). I ten se však z větší části pěstuje jako krmný. Znovu se u nás začíná pěstovat sója, coby potravina třetího tisíciletí. Ostatní luštěniny se pěstují výjimečně nebo vůbec, přičemž důvody jsou především ekonomické.

Mezi největší producenty luštěnin patří Asie a Afrika, k nám se jich pak nejvíc dováží právě z Asie nebo z Kanady. I Evropa se na pěstování luštěnin podílí, ačkoliv malou měrou. Chcete-li tedy, aby k vám vaše jídlo urazilo co nejmenší vzdálenost, zkuste najít ve svém okolí prodejce evropských luštěnin.

Průměrná roční spotřeba luštěnin na jednu osobu je v České republice asi 2,5 kg. Máme tedy například oproti indickým čtyřiceti kilogramům co dohánět. Čistá luštěnina však není jediný způsob, jak tuto složku stravy do jídelníčku zařadit. Existují luštěninové výrobky, které jste měli možnost na festivalu ochutnat a zakoupit. Ačkoliv českou surovinu jen těžko seženete, stále můžete podpořit alespoň české výrobce. Mezi ty patří např. Hraška od brněnské firmy Ceria. Jedná se o hrachovou směs na zahušťování či smažení. Asi všem známé je tofu, případně další výrobky, od firmy Sunfood, které je běžně k sehnání v prodejnách zdravé výživy a občas i v běžné obchodní síti. Kromě dalších výrobců zde své výrobky tu nabídla i rodinná firma Damodara z Vyškova, v jejímž sortimentu naleznete luštěninové pochoutky, instantní polévky nebo kaše.

Slavnosti provázel farmářský a bylinkový trh, kde bylo možné zakoupit široký sortiment českých výrobků. Trhy se u hotelu Santon konají každý měsíc (příští bude opět v neděli 13. května). Seženete zde pečivo mnoha pekáren, mléko a mléčné výrobky (kravské i kozí), zeleninu, blučinské těstoviny, koření a čaje, bylinky v květináči, ryby, uzeniny i maso. Pokud však máte zálusk na chlazeného králíka či kuře, neotálejte s návštěvou. V půl desáté už bylo obojí vyprodáno.

Jestli to tedy nemáte do Bystrce daleko, nebo si chcete koupit koláček na výlet kolem přehrady, podívejte se sem a užijte si atmosféru živého trhu, kterou umocňuje živá hudba.

 

Aktuality

Fotky z akcí

Mezinárodní akce